Založ si blog

Diagnóza G- 35

V prípade SM je veľmi dôležitá koordinácia a dobrá spolupráca viacerých lekárskych odborov. Pri tejto diagnóze sa na pacienta nabaľujú ďalšie a ďalšie zdravotné problémy. U Ivana to začalo urológiou…

Ivan mal karcinóm na naj-intímnejšom mužskom mieste. Vraj to mohlo byť aj z toľkého množstva podávaných kortikoidov(používajú sa pri liečbe SM), vraj. V jeho veku (43r.) je karcinóm na tomto mieste neobvyklý. Operácia v plnej anestéze Ivana posadila na vozík. Pri G35 veľmi skoro prestávajú pracovať zvierače v “močáku”. Pochodili niekoľko urológov, kým jedného napadlo práve v súvislosti s SM pozrieť sa na sone, prečo má stále zápaly v močovom mechúre. Tento urológ ho zachránil pre skolabovaním obličiek v poslednej chvíli. Ivan ma dnes zavedený permanentný katéter. V dnešnej dobe sa už o problémoch s vyprázdňovaním v súvislosti s SM dosť hovorí, ale pred niekoľkými rokmi to nikoho nenapadlo. A tak pendloval medzi neurológiou a urológiou. Na neurológii mu nemohli podať kortikoidnú liečbu, lebo mal zápal v tele a z urológie ho poslali s antibiotikami domov. Vôbec ich nenapadlo to riešiť spoločne, jednoducho zlyhala spolupráca viacerých lekárskych odborov. V tomto čase im veľmi pomohla Mudr. Prochádzková. Vrcholom všetkých problémov bol minulý rok, keď sa Ivanovi v krátkom čase v horúcom letnom období urobil dekubit. Z neho dostal následne veľké teploty. Troje antibiotiká nezabrali, obvodná lekárka dala návrh na hospitalizáciu. Na interne ho nezobrali, lebo mal dekubity. Na chirurgii, že zlý stav nevyplýva z dekubitov. Na urológii sa ním vôbec nezaoberali. Po konzíliu interny s infektologickým oddelením Ivana odporučili na rekonštrukčnú chirurgiu. Tam uznali, že dekubit je veľmi ťažký a rozsiahly a potrebuje chirurgický zásah. Lenže to musí mať krvný obraz v poriadku a bez zápalov. Ako to už býva chirurgovia sa na to pozerali zo svojho – chirurgického hľadiska. Vôbec nebrali do úvahy základnú diagnózu – SM. Neskôr sa dozvedeli, že ďalšia úplná anestéza pri tomto zákroku mohla byť pri diagnóze SM, fatálna. Ivana po troch mesiacoch trvajúcich teplotách a po vybratí troch rôznych druhov antibiotík, poslali bez hospitalizácie domov – „do domáceho ošetrenia“. Dostali odporučenie na liečebňu pre dlhodobo chorých. V jednom zariadení bol Ivan 10 dní, domov odišiel nie s jedným, ale s dvoma dekubitmi. Na personál sa sťažovať nemohli, zato vybavenie štátneho zariadenia, tak ako to už býva, bolo žalostné. Nevhodné podmienky pre vozíčkárov a chýbajúce antidekubitné matrace sú len začiatok zoznamu nedostatkov zariadenia. V zariadeniach tohto typu, môže byť pacient 3 týždne,. Tie sú platené zdravotnou poisťovňou. Pacient podľa miery postihnutia a miery samostatnosti dopláca určitú čiastku. Samo-platca zaplatí v takomto zariadení od 40 do 50 €. Takúto sumu sme našli aj v súkromnom zariadení – 45 €. V každom prípade sú to cifry zodpovedajúce vynaloženej námahe, ale rozhodne nezodpovedajúce ich príjmom. Ivan sa so svojím príbehom podelil prostredníctvom svojej manželky. Hovorí, že sa nemá začo hanbiť a to je pravda. Práve jeho príbehom a ochotou podeliť sa oň môže pomôcť, aby sa začala riešiť nielen koordinácia rôznych lekárskych oddelení, ale aj denného stacionára pre pacientov so Sklerózou Multiplex.

Môj život so Sklerózou Multiplex

20.09.2013

Volám sa Mirka. Moja choroba sa objavila v tom najnevhodnejšom čase. Ale kedy je vhodný čas na to, aby sa ohlásila táto zákerná choroba- skleróza multiplex? Choroba tisícich tvárí... Mne viac »

Putin Západ 2017

Rusko vzrušili zábery z údajného incidentu na manévroch s Putinom

19.09.2017 13:09

Na cvičisku pri Petrohrade ešte pred príchodom prezidenta Vladimira Putina z bojového vrtuľníka vraj zasiahli a zranili dvoch novinárov.

kalašnikov, socha

Ruský minister kultúry odhalil v Moskve pomník legendárnemu Kalašnikovovi

19.09.2017 13:03

Inžinier Michail Kalašnikov zomrel pred štyrmi rokmi.

Donald Trump

Trump skúša chôdzu po lane

19.09.2017 13:00

Svet čaká, akého Donalda Trumpa uvidí. A nie je vôbec isté, čím zaujme americký prezident, keď prvý raz vystúpi pred Valným zhromaždením OSN.

rekonstrucia spitalska ulica stavba

Pre zastavenie prác na Špitálskej sa chce Dopravný podnik obrátiť na prokuratúru

19.09.2017 12:28

Dopravný podnik pripomína, že pre zastavenie prác hrozí havarijný stav, ktorý môže vyústiť až do prerušenia premávky električiek v celej Bratislave.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2