Založ si blog

Diagnóza G- 35

V prípade SM je veľmi dôležitá koordinácia a dobrá spolupráca viacerých lekárskych odborov. Pri tejto diagnóze sa na pacienta nabaľujú ďalšie a ďalšie zdravotné problémy. U Ivana to začalo urológiou…

Ivan mal karcinóm na naj-intímnejšom mužskom mieste. Vraj to mohlo byť aj z toľkého množstva podávaných kortikoidov(používajú sa pri liečbe SM), vraj. V jeho veku (43r.) je karcinóm na tomto mieste neobvyklý. Operácia v plnej anestéze Ivana posadila na vozík. Pri G35 veľmi skoro prestávajú pracovať zvierače v „močáku“. Pochodili niekoľko urológov, kým jedného napadlo práve v súvislosti s SM pozrieť sa na sone, prečo má stále zápaly v močovom mechúre. Tento urológ ho zachránil pre skolabovaním obličiek v poslednej chvíli. Ivan ma dnes zavedený permanentný katéter. V dnešnej dobe sa už o problémoch s vyprázdňovaním v súvislosti s SM dosť hovorí, ale pred niekoľkými rokmi to nikoho nenapadlo. A tak pendloval medzi neurológiou a urológiou. Na neurológii mu nemohli podať kortikoidnú liečbu, lebo mal zápal v tele a z urológie ho poslali s antibiotikami domov. Vôbec ich nenapadlo to riešiť spoločne, jednoducho zlyhala spolupráca viacerých lekárskych odborov. V tomto čase im veľmi pomohla Mudr. Prochádzková. Vrcholom všetkých problémov bol minulý rok, keď sa Ivanovi v krátkom čase v horúcom letnom období urobil dekubit. Z neho dostal následne veľké teploty. Troje antibiotiká nezabrali, obvodná lekárka dala návrh na hospitalizáciu. Na interne ho nezobrali, lebo mal dekubity. Na chirurgii, že zlý stav nevyplýva z dekubitov. Na urológii sa ním vôbec nezaoberali. Po konzíliu interny s infektologickým oddelením Ivana odporučili na rekonštrukčnú chirurgiu. Tam uznali, že dekubit je veľmi ťažký a rozsiahly a potrebuje chirurgický zásah. Lenže to musí mať krvný obraz v poriadku a bez zápalov. Ako to už býva chirurgovia sa na to pozerali zo svojho – chirurgického hľadiska. Vôbec nebrali do úvahy základnú diagnózu – SM. Neskôr sa dozvedeli, že ďalšia úplná anestéza pri tomto zákroku mohla byť pri diagnóze SM, fatálna. Ivana po troch mesiacoch trvajúcich teplotách a po vybratí troch rôznych druhov antibiotík, poslali bez hospitalizácie domov – „do domáceho ošetrenia“. Dostali odporučenie na liečebňu pre dlhodobo chorých. V jednom zariadení bol Ivan 10 dní, domov odišiel nie s jedným, ale s dvoma dekubitmi. Na personál sa sťažovať nemohli, zato vybavenie štátneho zariadenia, tak ako to už býva, bolo žalostné. Nevhodné podmienky pre vozíčkárov a chýbajúce antidekubitné matrace sú len začiatok zoznamu nedostatkov zariadenia. V zariadeniach tohto typu, môže byť pacient 3 týždne,. Tie sú platené zdravotnou poisťovňou. Pacient podľa miery postihnutia a miery samostatnosti dopláca určitú čiastku. Samo-platca zaplatí v takomto zariadení od 40 do 50 €. Takúto sumu sme našli aj v súkromnom zariadení – 45 €. V každom prípade sú to cifry zodpovedajúce vynaloženej námahe, ale rozhodne nezodpovedajúce ich príjmom. Ivan sa so svojím príbehom podelil prostredníctvom svojej manželky. Hovorí, že sa nemá začo hanbiť a to je pravda. Práve jeho príbehom a ochotou podeliť sa oň môže pomôcť, aby sa začala riešiť nielen koordinácia rôznych lekárskych oddelení, ale aj denného stacionára pre pacientov so Sklerózou Multiplex.

Môj život so Sklerózou Multiplex

20.09.2013

Volám sa Mirka. Moja choroba sa objavila v tom najnevhodnejšom čase. Ale kedy je vhodný čas na to, aby sa ohlásila táto zákerná choroba- skleróza multiplex? Choroba tisícich tvárí... Mne viac »

Bid Laden Files

Dynastia teroristov: Nastupuje bin Ládin junior

14.08.2018 11:00

Celý svet nanešťastie pozná meno Usáma bin Ládin. Bude jeho syn Hamza pokračovať v teroristickej dynastii v rámci Al-Kajdá?

obchod, chlieb

Júlová inflácia dosiahla 2,6 percenta

14.08.2018 10:39

V júli boli spotrebiteľské ceny na Slovensku medziročne vyššie o 2,6 %. Rovnako vzrástli aj v priemere za sedem mesiacov.

Kiska, Sulik,

Kiska založí vlastnú stranu, alebo spojí Progresívne Slovensko a Spolu, verí Sulík

14.08.2018 10:23

Predseda strany Sloboda a Solidarita ešte v roku 2008 ponúkal súčasnému prezidentovi Andrejovi Kiskovi, aby vstúpil do jeho strany.

agung bali sopka

Pre sopečnú činnosť evakuovali celý ostrov Ambae v Oceánii

14.08.2018 10:01

Vanuatská republika už po druhý raz za menej než jeden rok vzhľadom na sopečnú aktivitu evakuovala celý ostrov, na ktorom žije 11 000 obyvateľov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2